Видатні мешканці села


Лознянський самородок
                   

 ( Панасюк  Броніслав  Якович )



Ми, лознянці , відомі не тільки своєю  таємничою історією, але й своїми людьми.  Ім’я Броніслава Яковича Панасюка   знане на теренах  України. Академік, заслужений  економіст України він  є уродженцем села Лозна.
      Народився  10  березня 1935 року  у  селі Лозна Уланівського району, в селянській  родині.    На  собі  переніс  всі негаразди та страшні  голодні  роки.  У  народі  кажуть, що    людина  двічі  живе  на землі :  перший  раз – у дитинстві ,  другий раз – у спогадах про нього. Але  дитинство  Броніслава  Яковича завжди  було важким. З малих літ потрібно навчитись виживати,доставляти харчі як сім′ї так і тваринам, які були у господарстві. Потім у період Великої Вітчизняної війни вміти викручуватись  « аби каральна машина не скалічила фізично і духовно».
      
Після війни знову і знову ставати годувальником родини. Після уроків ще потрібно встигнути на поле, щоб ніхто не бачив і збирати колоски чи інші зернові культури, де вдома їх обмолочували. У своїх виданнях автор розповідає про своє життя, та спогади про події 1944років.
      Не дивлячись на такі фізичні випробування юний
Броніслав знаходив частину часу на гуртки співу, танцям та драматургії.
З шаною згадує вчителів,особливо Дмитра Кучерука та Миколу Царука, завдяки яким була у селі поставлена п′єса «Богдан Хмельницький».
В 1954 оці закінчує Лознянську середню школу. Бажання  надалі вчитись заставило уже в молоді роки виявити велику силу волі. Студентські роки
з 1954по1998р. промайнули у Київському фінансово-економічному інституті (теперішній Київський національний економічний університет) де одержав
спеціальність економіста.
     

Життя складалось так, що після закінчення університету працював в державних органах управління.
      1998рр.- інспектор Смілянського пункту Сільгоспбанку Черкаської області,  старший інспектор Черкаської  облконтори Сільгоспбанку.
      1958-1959 рр. - Уповноважений Корсунь-Шевченківського пункту Сільгоспбанку Черкаської області
      1959-1962рр -   Викладач Горохівського  сільськогосподарського технікуму Волинської області.
 19     -1979рр.- економіст,старший економіст, головний економіст, начальник відділу Міністерства  сільського господарства.
      1969 – 1971рр. – навчався в аспірантурі ( заочно) при Українській сільськогосподарській   академії ,м.Київ.
1971р. –  захистив дисертацію в Українському науково – дослідному інституті економіки.
      Цікаво, що працюючи на державних службах він віддавав багато сил науковій  діяльності за що неодноразово нагороджувався  великими урядовими нагородами та званнями
     1973р - нагороджений «Знак Пошани»
     1974р-Одержав бронзову медаль ВДНГ СРСР
     1979-1996рр-Начальник підвідділу перспективного планування, заступник начальника відділу прогнозів соціально-економічного розвитку Держплану України, а згодом Міністерства економіки України.
     1982р-Нагороджений медаллю «В пам'ять 1500-річчя Києва»
     1985-2006рр-У НДЕІ Мінекономіки член спеціалізованої ради із захисту докторських та кандидатських дисертацій; доцент, професор кафедри макроекономіки та державного управління Київського національного економічного університету, член спеціалізованої ради університету із захисту докторських та кандидатських дисертацій.
     1986р-Одержав бронзову медаль ВДНР СРСР за розробку методики впровадження у виробництво
результатів наукових досліджень з економічних проблем на державному рівні.
     1991р-Захистив дисертацію в Інституті економіки АН України на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук на тему: «Народногосподарське планування в умовах ринкової економіки»
    1991-2003рр-Завідувач відділу журналу «Економіка України»
1993р-Присвоєно вчене звання професора із спеціальності  організація, планування і регулювання економікою.
    1996-2000рр-Заступник завідувача відділу аналізу та прогнозування соціально-економічного розвитку Служби Прем’єр-міністра України.
    1997р-Присвоєно почесне звання заслуженого економіста України.
    1999р-Обраний членом-кореспондентом Української академії аграрних наук відділення економіки.
    2002р-Обраний дійсним членом (академіком)Української академії аграрних наук Відділення економіки
    Але найбільші нагороди це його книги, які є посланням майбутньому поколінню. Історія українських сіл та сьогодення, який так з любов’ю правдиво описує наш земляк буде засторогою для майбутніх.
    Народне прислів’я говорить, якщо людина талановита то вона талановита у всьому. Про це засвідчують книги Броніслава Яковича: Книга у двох томах» Русь: нація і держава» на сьогодні є однією з унікальних праць Броніслава Яковича. Вражає розмаїття історичних джерел як старовинних, так і новітніх. Автор, розпочинаючи з Трипілля і до сьогодення, крок за кроком висвітлює не тільки нашу українську історію, а й визначних українських ватажків, наголошуючи на тому, що історію народ український має знати і осмислювати її. У передмові до книги доктор  економічних наук, професор А Павленко
влучно оцінив цю працю: «Це гімн української нації , який містить не тільки світлу, а й темну героїку минулого і теперішнього»
     У видання Броніслава Панасюка, крім економічних, політичних, філософських праць, чільне місце займають спогади про свою малу Батьківщину. З синівською любов’ю описує свою юність, найкращих порадників, учителів, друзів. Художній нарис «На берегах Сниводи» розповідає про маловідомий факт 1944 року у с. Уланові. У 6 томі вибраних творів подаються рецензії та листування автора із земляками. Його книги розраховані не тільки на науковців вузів, а й на тих, хто любить українську землю, села та її людей.
    У 2007році у світ вийшла фундаментальна праця «Людина, природа і Всесвіт». Тут кожний зможе дізнатись про «глибинну суть природи, рослинного і тваринного світу на планеті Земля та пізнати себе, тобто людину як дивовижне і таємниче явище всесвіту».
    Дізнатись про самого Броніслава Яковича можна з бібліографічного покажчика «Академіки Української академії аграрних наук». Розповідаючи про нашого земляка, автори зуміли перенестись в минуле, повоєнні роки та красу Подільського села, яку так любов наш земляк. Також видання містить перелік праць,та основні наукові дослідження.
    Тих, хто хоче більше дізнатись про нашого земляка, запрошуємо у Лознянську сільську бібліотеку.
З книгами Броніслава Панасюка можна ознайомитись у Хмільницькій районній бібліотеці для дорослих.

Книги
Броніслава Яковича Панасюка:
1.Я- економіст [Текст] :монографія/Б.Я.Панасюк.-К.:Аграрна наука, 2005.-400с.-ISBN966-540-141-6(в опр.)

   У книзі розміщена автобіографія автора, спогади про тяжке дитинство,навчання у школі та учителів, лозівчан та історія села, студентські роки про людей,які зустрічались на життєвому шляху.
 Вражає наукова, педагогічна, практична, управлінська та громадська діяльність Броніслава Яковича. У книзі подаються основні праці, напрями і результати наукової діяльності та основні етапи науково-
педагогічної і трудової діяльності. Книга розрахована на вчених, студентів вищих та середніх аграрних учбових закладів, аспірантів, науковців та всім, хто цікавиться прогнозуванням та плануванням, аналізу, структурних зрушень економіки.


2. Панасюк Броніслав Якович. Державна планова система України: історії становлення та розвитку [Текстї] монографія/ Б.Я.Панасюк.-К.: КНЕУ,2005.-412с.-ISBN966-574-811-4

Книга складається з 6 розділів, у яких розповідається:
1.-З історії планової системи.
2.-Методологія й організація планування.
3.-Ринкові відносини й планування.
4.-Ринкові відносини розробки і їх реалізація.
5.-Держплан у системі влади України.
6.-Держплан: структура та планова-аналітична діяльність.
   В кінці книги додаються відомості про автора. Книга розрахована на всіх, хто цікавиться соціально-економічним становищем України в різні роки і по наш час.
3.Панасюк Броніслав Якович Вибрані твори.Т.2[Текст]/Броніслав Панасюк.-К.:Аграрна наука,2006.-252.: портр.-ISBN 978-966-540-218-3 (пер.)
 Книга розрахована не тільки на спеціалістів, але і на сільського читача. У другому томі зібранні статті з 1968року по 2006роки, які були опубліковані в різних всеукраїнських журналах та газетах.

4.Панасюк Броніслав Якович Вибрані твори.Т.4[Текс]/Броніслав Панасюк.-К.:Ін-т аграрної
економіки,2007.-488с.6портр.-ISBN978-966-669-208-8(в пер)
Наукові та публіцистичні твори з проблем у сфері української економіки та політики. Піднімаються питання про формування української держави,історія та сьогодення сільського господарства, роздуми про Помаранчеву революцію та сьогодення українського села.

  5. Панасюк Броніслав Якович.
  Людина,природа і Всесвіт(розгадки таємниць): монографія/ Броніслав Панасюк.-К.:ПАРАПАР,2008.-460с.-ISBN978-966-8210-57-0(в пер.)

Людина-жива частка природи.
                                           Б. Панасюк.
   
Хто така Людина, яке місце і роль у Всесвіті, пізнати себе, зовнішній світ, порівняння її з тваринним світом та багато інших питань ставить автор. Також багато цікаво про тваринний світ,особливо світ комах можна дізнатись з монографії.
     З книги: «Дослідження всіх сторін людської сутності в праці, мають лише
Одну мету,а саме показати, що людина зобов’язана поглиблювати пізнавання і знати набаго більше про себе і оточуючу природу,а також мати світоглядне уявлення в цілому. Адже з біблейських часів не поліпшується, а навпаки погіршуються. Людство звиклось зі своїм бездушним і крихким існуванням, а
тому поглянути на тваринний і рослинний світ, частиною якого є людина, пізнати себе і порівняти свої дії з цим світом, може дати новий імпульс пізнання людської цивілізації.»

 6.  Панасюк Броніслав Якович. Вибранні твори. Т.5 [Текст]/ Броніслав Панасюк.-К.: Аграрна наука,2008.-444с.: портр.-ISBN978-966-540-237-4(в пер)
        У книзі подаються автобіографічні спогади  про період Великої Вітчизняної війни , післявоєнне навчання ,життя .  Автор  описує реальні події Помаранчевої революції та її наслідки . Роздуми  про майбутнє України  та українців. Читач зможе знайомиться не тільки з сьогоденням , але і минулим України.
7.  Панасюк, Броніслав Якович    Русь: нація і держава [Текст] : наук.-іст. дослідж./ Броніслав Панасюк; держ. вищ. навч. Заклад «Київськ.нац.екон.ун-т ім.В. Гетьмана»: [у 2-х т.]. –К. :КНЕУ,2009-..-ISBN978-966-483-282-0
  Т.1: Помилки Великих Київських князів.-К.,2009.-385с.

 8. Панасюк Броніслав Якович   Русь: нація і держава [ Текст ]: наук.-іст.дослідж. / Броніслав Панасюк; Держ.вищ. навч. заклад «Київськ.нац. екон.ун-ім.В.Гетьмана»: [у 2-х т.].-К,:КНЕУ,2009-.-ISBN978-966-483-282-0.
  Т.2:Час збирати каміння.-К.,2009.-396с.-ISBN978-966-483-284-4:


9.Панасюк Броніслав Якович. Вибрані твори.Т.3[Текст]/Броніслав Панасюк.-К.-Аграрна наука,2009.-552с.-ISBN978-966-540-269-5(в пер)


   Наукове видання містить ряд економічних, політичних і філософських творів з проблем переходу України до ринкових відносин, утвердження ідеї незалежності та самобутності українського народу. Привертає увагу останній IУ розділ, у якому автор стверджує, «що сила поезії митця найбільше проявляється у внутрішньому філософському і політичному її змісті». Розділ буде цікавий для філологів, істориків та для всіх хто не байдужий до творчості Т Г Шевченка.
    «Життя Тараса Шевченка, якщо його можна так назвати,- це в мініатюрі копія життя, величі і
страждання українського народу… Його особистість,його життя, його поезія - це глибина,яку ще довго доведеться вивчати і досліджувати українцям. На цьому шляху до Шевченка поряд з дороговказом «поезія» з’являються дороговкази -«філософія» і «політика».

10. Панасюк Броніслав Якович.Вибрані твориТ.6[Текст]БроніславПанасюк.-К.: «Просвіта», 2009.387с,
  Книга складається  з шести розділів,  наукових статей, есе, листування з земляками та рецензії на літературно –наукові твори. Праця є практичним посібником з методологічних основ економічного прогнозування і планування, індикативне планування  як метод державного управління . Історія сучасного регулювання економіки, також розв’язування проблем державного регулювання економіки і т. д.. Для земляків буде цікавим листування та спогади  про село Броніслава Панасюка.

11. Панасюк Броніслав Якович. Біографічний покаж.наук. праць за 1963-2007роки/УААН.Держ.наук.с.-г. Б-ка, Київ.нац. Екон.ун-т; Уклад.:Вергунов, Т.Ф. Дерлеменко, О.П. Анікіна, Л.А.Кириленко; Наук.Ред.В.А.Вергунов; Авт.вступ.ст.М.В.Зубець.-К.:Аграрна наука,2007.-148с.;порт.-(Бібліогр.Сер. «Академіки Української
академії аграрних наук»/УААН,ДНСГБ,Київ.нац. Екон.ун-т).

     Покажчик складається з 13 розділі. Перші розділи розповідають основні етапи,виробничу діяльність Б. Панасюка. В кінці подано хронологічний покажчик публікацій, публіцистичних статей, опубліковані за науковою редакцією Б.Панасюка, Також розміщена стаття завідуючої відділу обслуговування Хмільницької районної бібліотеки для дорослих та юнацтва Марії Бабій. Розрахований покажчик не тільки для краян, які ознайомляться минулим історії Лозни та Хмільницького краю.









Броніслав Якович біля виставки своїх книг з головою Лознянської сільської ради С.Якушевською та завідуючою сільською бібліотекою О.Сухін. 

Немає коментарів:

Дописати коментар